Под такова заглавие „Литературен вестник” публикува в броя си от 28 март (27/2018 г.) рецензия на Кристиян Янев за „Психиатрична болница „Творки“ от Марек Биенчик („Панорама“, 2017, прев. от полски Десислава Недялкова).
„ […] На български език произведението се появява почти двадесет години след своето публикуване в Полша през 1999 г. – период, в който в родината му се провеждат сериозни дебати около полско-еврейските отношения и културата на паметта за Холокоста, а самият роман получава изключително задълбочена критическа рецепция от страна на водещи полски изследователи и историци на литературата. Четен през психоанализата, през интертекстуалните си връзки с канонични за полската литература текстове и през постмодернистичната игра със стила и езиковите експерименти, „Творки“ е симптоматична за посоките, в които се развива литературата за Холокоста, и представлява една от най-важните и в същото време необичайни творби, изобразяващи съдбата на поляци и евреи по време на нацистката окупация на Полша.
В своя роман Марек Биенчик поставя ключовия въпрос как може да се пише за подобна историческа травма и дали литературният разказ изобщо е способен да изобрази събитие, приемано като неизобразимо поради своя ужасяващ мащаб и последици за европейската цивилизация. Полският писател предлага нов тип наратив за Холокоста – различен от мемоарната литература или разказите на второто поколение свидетели, белязани от постпаметта за Холокоста, които са доминиращи в последните години на миналия век. Вместо това в „Психиатрична болница „Творки“ авторът се опитва да опише ужаса от загубата, смъртта и отсъствието след изтреблението през парадигмата на романтичната (или романтическата) любовна история, като заслужава да се отбележи, че в същата година, когато публикува „Творки“, М. Биенчик издава и своя превод на „Фрагменти на любовния дискурс“ на Ролан Барт, чието влияние може да се потърси в романа.[…]”, заявява в анализа си Кристиян Янев. Целият текст на рецензията можете да прочетете чрез вградения тук хиперлинк към броя на вестника.
Книгата можете да закупите, например, чрез „Български книжици“, както и чрез „Ориндж“/store.bg, книжарниците „Нисим“, „Петър Берон“, „Хралупата“ и други.